Vítej!
Ať jsi jsi kdo jsi, pokud zanecháš komentář, okamžitě se staneš mým nejoblíbenějším návštěvníkem. :D

Karel Čapek: Povídky z jedné kapsy

14. října 2017 v 14:14 | Möhre |  Čtenářské deníky

Karel Čapek - Povídky z jedné kapsy


Literární druh: epika
Literární žánr: sbírka 24 povídek
Slovní zásoba: spisovný jazyk
ovali spolu do Austrálie.
Čas, prostor: Kensington, Anglie, 20. století
Hl. téma:
Filosoficky laděné kriminální povídky, v nichž se zamýšlí nad otázkami dobra a zla, práva a spravedlnosti, zločinu a trestu. Kniha obsahuje příběhy z první republiky, v nichž se snaží dobrat odpovědi na některé problémy lidského chování a psychologii člověka v krizové situaci.
Kompozice: chronologická
Umělecké prostředky:
Přímá řeč
Hovorové výrazy: prohlídla
Vypravěč: Autor - er-forma

Postavy:
Komisař MacLeary a jeho žena
Věštkyně Meyersová
Soudce

Obsah:
•Případ dr. Mejzlíka, Modrá chryzantéma, Jasnovidec, Tajemství písma, Naprostý důkaz, Experiment profesora Rousse, Ztracený dopis, Ukradený spis 139/VII, odd. C, Básník, Pád rodu Votických, Rekord,…
Věštkyně: Komisaři MacLearymu nešla do hlavy záhadná žena Mrs. Meyersová, která si přivydělávala záhadným způsobem. Svěří se své ženě a ta se nabídne, že se tam půjde sama podívat. Přijde za ní jako slečna Jonesová a chce si nechat vyložit budoucnost. Kartářka jí řekne, že se vydá do světa a za rok bude mít svatbu. Paní MacLeary to doma řekne manželovi a ten kartářku přivede k soudu, kde právě i paní MacLeary svědčí. Nařknou věštkyni, že si vymýšlí - dostane pokutu a vykážou ji ze země. Zanedlouho se ale ukáže, že věštkyně měla pravdu. Paní MacLeary se s manželem do roka rozvedla, našla si milence a odcest

A) společensko- historické pozadí

dění v literatuře: Česká literatura 20. století.
další autoři: Hemingway (Povídky), K. Poláček (Bylo nás pět), E. Bass (Cirkus Humberto), J. Hašek (Osudy dobrého vojáka Švejka)

B) autor

život a vlivy: humanista, pragmatik, realista, všestranný literát a žurnalista
další literární díla: Bílá nemoc, RUR, Válka s mloky,…

C) inspirace daným dílem

zfilmování, dramatizace: byly zfilmovány povídky Básník a Experiment prosefora Rousse. Mimo jiné i spousta Čapkových pohádek.

Úryvek

"Tak to stačí," řekl pan sudí. "Paní Myersová, nic platno, takhle vykládat karty je podvod. Kartám se musí rozumět. Jsou sice různé teorie, ale nikdy, pamatujte si to, nikdy neznamená zelená desítka cesty. Zaplatíte padesát liber pokuty, jako ti, kdo falšují potraviny nebo prodávají bezcenné zboží. Je na vás podezření, paní Myersová, že krom toho provozujete špionáž, ale já myslím, že se k tomu nepřiznáte."
"Jakože je Bůh nade mnou," zvolala paní Myersová, ale pan Kelley ji přerušil: "Nono, nechme to být; ale protože jste cizinka bez řádného povolání, užijí politické úřady svého práva a vykáží vás ze země. Sbohem, paní Myersová, děkuji vám, paní Mac Leary. Ale říkám vám, takhle falešně vykládat karty je cynické a nesvědomité počínání. Pamatujte si to, paní Myersová."
"Co mám dělat," vzdychla stará dáma. "Zrovna když mně živnost začala jít -"
Asi za rok potkal soudce Kelley komisaře Mac Learyho. "Pěkné počasí," řekl pan sudí přívětivě. "Mimochodem; co dělá paní Mac Leary?"
Pan Mac Leary vzhlédl velmi kysele. "Totiž... víte, pane Kelley," pravil s jistými rozpaky, "ona paní Mac Leary.. my jsme se totiž rozvedli."
"Jděte," podivil se pan sudí, "taková hezká mladá paní!"
"To je právě to," bručel pan Mac Leary, "ale on se do ní znenadání zabouchl jeden mladý flákač... takový milionář nebo obchodník z Melbournu... Já jsem jí bránil, ale..." Pan Mac Leary beznadějně mávl rukou. "Před týdnem spolu odjeli do Austrálie."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama